MAGYAR VERSENYJOGI EGYESÜLET
A Magyar Versenyjogi Egyesület 1993-ban alakult. Az MVE megalakítását az 1993. október 1-én tartott alakuló közgyűlés határozta el, és a Fővárosi Törvényszék 5546. sorszámon vette nyilvántartásba.
Az MVE egyúttal mint a Nemzetközi Versenyjogi Egyesület (Ligue Internationale du Droit de la Concurrence, a továbbiakban: LIDC) magyar csoportja is tevékenykedik; az LIDC a Svájci Polgári Törvénykönyv 60. és köv. szakaszai alapján működik, székhelye: Lausenne, 1 rue de Bourg, Svájc.
Hivatalos megnevezések:
- magyar: Magyar Versenyjogi Egyesület
- francia: Association Hongroise du Droit de la Concurrence
- angol: Hungarian Association of Competition Law
- német: Ungarischer Verein für Wettbewerbsrecht
Az MVE fő célja a versenykultúra előmozdítása és a fogyasztói érdekek védelme. Ennek érdekében stratégiai partnerségi megállapodást kötött az Igazságügyi Minisztériummal és jó szakmai kapcsolatot ápol a Gazdasági Versenyhivatallal is.
Tagság: természetes- és jogi személy egyaránt
Az MVE tagjai aktívan részt vesznek a magyar piacon és az Európai Unió közös piacán a tisztességes verseny védelmével kapcsolatos különféle törvénytervezetekről és egyéb szabályozásokról szóló nyilvános konzultációkban. Az MVE 2004-ben és 2018-ban Budapesten rendezte meg a LIDC éves kongresszusait.
Az MVE által feladatkörében, a versenyjog és a versenykultúra fejlesztése érdekében végzett tevékenységek kiemelten a következők:
A verseny társadalmi elfogadottsága, a vállalkozások jogkövető magatartásának előmozdítása, a versenybarát, illetve a tudatos fogyasztói döntéshozatalt biztosító szabályozási környezet megalkotásának elősegítése, a fogyasztói tudatosság növelése, a versenykultúra és a tudatos fogyasztói döntéshozatal kultúrájának a verseny, valamint a fogyasztói döntéshozatal közgazdasági és jogi kérdéseivel foglalkozó szakmai közélet fejlesztése érdekében
- a versenyjog, a verseny- és fogyasztóvédelmi politika körébe tartozó tudományos-oktatási programok szervezése;
- a versenyjoggal, verseny-, illetve fogyasztóvédelmi politikával foglalkozó szakemberek képzésének támogatása;
- a versenypolitikával, valamint a fogyasztói döntéshozatallal és az annak védelmével kapcsolatos tájékoztatás; és
- javaslatok előterjesztése és kidolgozása a versenyjogi szabályozás fejlesztésére, a szakmai területet érintő kodifikációs munkában szakmai-társadalmi bázisként való részvétel.
Fórum biztosítása a versenyjogot érintő kérdések megvitatására, ennek érdekében többek között előadások, vitaülések, konferenciák szervezése, részvétel a versenyjogi ismeretterjesztésben, szakemberek a versenyjog és a szellemi tulajdonjog viszonyára is kiterjedő tudományos és gyakorlati képzésében és továbbképzésében.
További információk a Tagfelvétel Menüpont alatt.
Elnök | Dr. Hegymegi-Barakonyi Zoltán LL.M.Hegymegi-Barakonyi Zoltán a Magyar Versenyjogi Egyesület (az LIDC magyarországi tagozatának) elnöke. Az LIDC-hez 1997-ben csatlakozott, amelynek 2017-ben alelnökévé vált. Zoltán a Hegymegi-Barakonyi és Társa Baker & McKenzie Ügyvédi Iroda Partnere a versenyjogi csoport vezetőjeként. Nagy tapasztalattal rendelkezik kartell-, erőfölény- és fúziókontroll ügyekben, számos nemzetközi és magyar vállalatot képviselt a Gazdasági Versenyhivatal és az Európai Bizottság előtt, valamint magyar és uniós bíróságok előtt. Mielőtt 1994-ben csatlakozott az irodához, a Magyar Gazdasági Versenyhivatalban dolgozott, valamint szakmai gyakorlatot végzett a Szövetségi Kereskedelmi Bizottságnál és az Egyesült Államok Igazságügyi Minisztériumának trösztellenes részlegénél (Antitrust Division). A Nemzetközi Versenyjogi Hálózat (ICN) nem kormányzati tanácsadója, illetve tagja a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Versenyjogi Kutatóintézet tudományos tanácsának. |
Bacher Gusztáv
Bacher Gusztáv a Magyar Versenyjogi Egyesület alelnöke, a szellemi tulajdonjogi (IP) munkacsoport vezetője. Szakterületei a polgári jog, versenyjog, szellemi alkotások joga és peres eljárások. Választottbíróként szerepel a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara mellett működő Állandó Választottbíróság választottbírói névjegyzékében; gyakran foglalkoztatott választottbíró. 2012 és 2014 között a Nemzetközi Versenyjogi Egyesület (International League of Competition Law, LIDC) elnöke volt.
Balogh Virág
Dr. Balogh Virág, Szabályozási Vezető a Telekom Magyarországnál. Számos tanulmány és publikáció szerzője és társszerzője, munkássága mellett külsős oktató több felsőoktatási intézményben úgy, mint az ELTE jogi karán és a Bibó István Szakkollégiumban. 2013-tól 2014-ig a Magyar Reklámszövetség Főtitkára volt. 2008 és 2011 között a GVH Fogyasztóvédelmi Irodáját vezette, amelyet megelőzően Nemzetközi Munkatárs volt az Amerikai Versenyhatóságnál (US Federal Trade Commission, Washington DC).
Fejes Gábor
Dr. Fejes Gábor LL.M a DLA Piper Posztl, Nemescsói, Györfi-Tóth és Társai Ügyvédi Iroda Partnere, a versenyjog és antitröszt csoport társvezetője, a Magyar Versenyjogi Egyesület Alelnöke. Az elmúlt két évtizedben több, mint 150 ügyet kezelt a Gazdasági Versenyhivatal és az Európai Bizottság előtt, több alkalommal vett részt előzetes döntéshozatali eljárásban. Az ELTE Jogi Kar Polgári Jogi Tanszékének címzetes egyetemi docense, a Bibó István Szakkollégium Nemzetközi Közjogi Tagozatának elnökségi tagja. A Pázmány Katolikus Egyetem Versenyjogi Kutatóintézet Tudományos Tanácsának tagja. Publikációi és oktatói munkássága mellett a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Állandó Választottbírósága által javasolt választottbíróként is tevékenykedik.
Firniksz Judit
dr. Firniksz Judit PhD, LL.M, MSc az egyesület keretein belül létrehozott Digitális Piacok Munkacsoport vezetője, a 4iG Nyrt. és a Vodafone Magyarország digitális piaci szabályozási tanácsadója, a Wolters Kluwer tudományos szakértője, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Versenyjogi Kutatóközpontjában a digitális piacok szabályozási és versenyjogi kérdéseit vizsgálja. 2006 és 2021 között a PwC Legal - Réti, Várszegi és Társai Ügyvédi Iroda versenyjogi csoportjának vezetőjeként praktizált. Részt vett a Gazdasági Versenyhivatal Fogyasztóvédelmi Irodája kialakításában, majd annak első vezetője lett. A Pázmány Péter Katolikus Egyetem jogi alapképzésén, valamint a Pécsi Tudományegyetem infokommunikációs szakjogász képzésén a „Digitális piacok szabályozása”, illetve a „Platformgazdaság és az e-kereskedelem joga” tárgyat oktatja.
Keller Anikó
Dr. Keller Anikó vezeti a Szecskay Ügyvédi Iroda versenyjogi és compliance csoportját, ahol versenyjoggal, állami támogatásokkal, tisztességtelen verseny és kereskedelmi gyakorlattal, fogyasztóvédelemmel és reklámjoggal kapcsolatos ügyekkel foglalkozik. Közreműködött számos versenyjogi és reklámjogi megfelelési program kialakításában, versenyjogi auditok lebonyolításában és compliance szabályzatok készítésében. Jelenleg a Global Advertising Lawyers’ Alliance (GALA) európai, közel-keleti és afrikai (EMEA) térség regionális elnöke és a Magyar Versenyjogi Egyesület mellett. Tagja az Önszabályozó Reklám Testületnek, az Interactive Advertising Bureau (IAB) magyar tagozatának és a Magyar Reklámszövetségnek is.
Liber Ádám
Dr. Liber Ádám LL.M, FIP, CIPP/E, CIPM a PROVARIS Varga & Partners Ügyvédi Társulás adatvédelemre, informatikai jogra, iparjogvédelemre és versenyjogra szakosodott partnere, az Információs Technológia, Szellemi Tulajdon és Versenyjogi Csoport társvezetője. Felsőfokú iparjogvédelmi szakképesítéssel rendelkezik a versenyjogi szakjogászi képzettség és számos nemzetközi adatvédelmi minősítése mellett. Másfél évtizedes tapasztalata van hazai és multinacionális vállalatok személyes adatok kezelésével, adatvédelmi auditokkal, adattovábbítási és adatfeldolgozási szerződések készítésével, magyar és európai projektekben. Rendszeresen képvisel adatkezelőket az adatvédelmi hatósági és közigazgatási határozatainak felülvizsgálatával kapcsolatos eljárásokban. 2015 óta a Magyar Versenyjogi Egyesület főtitkári pozícióját is betölti.
Papp Álmos
Dr. Papp Álmos a Bán, S.Szabó, Rausch & Partners Ügyvédi Iroda Partnere, nagy tapasztalattal rendelkezik a versenyjog és a kereskedelmi és közigazgatási tárgyú perek terén. Rendszeresen publikál EU és magyar versenyjogi témában az International Law Organization versenyjogi hírleveleiben. Részt vesz az LIDC munkájában és koordinálta a 2012-es magyar LIDC jelentés előkészítését. Rendszeresen tart előadásokat és szemináriumokat versenyjogi témákban.
Szamosi Katalin
Dr. Szamosi Katalin az SBGK Ügyvédek és Szabadalmi Ügyvivők Irodavezető Partnere. Vendégelőadó a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jogi és Államtudományi Kar, Deák Ferenc Továbbképző Intézeténél posztgraduális képzésenés oktató a Budapesti Ügyvédi Kamara Ügyvédakadémiáján. A Magyar Versenyjogi Egyesület tiszteletbeli elnöke, a Magyar Védjegy Egyesület alelnöke, a Hamisítás Elleni Nemzeti Tanács vezetőségi tagja, a Szerzői Jogi Szakértő Testület és az Iparjogvédelmi Szakértői Testület tagja, a Magyar Iparjogvédelmi és Szerzői Jogi Egyesület elnökségi tagja, a Hungarikum Tanúsító Védjegy Szakbizottság elnöke, az ECTA Internet bizottság és a Publikációs bizottság tagja AIPPI és INTA tagsága mellett.
Szilágyi Pál
Dr. Szilágyi Pál LL.M, PhD a Versenyjogi Kutatóközpont igazgatója és a Pázmány Péter Katolikus Egyetem jog- és államtudományi docense, a Versenyjogi Tanszék vezetője, ahol versenyjogot és -politikát, valamint európai uniós jogot tanít. A Cambridge-i Egyetemen szerzett európai jogi posztgraduális diplomát, majd Londonban a King's College-on hallgatott versenyjogot, ahol később LL.M.-et is szerzett. Számos hazai és külföldi publikáció szerzője.